Zasady dobrego przywództwa wedle Papieża Franciszka

1.Nie myśl, że jesteś nieśmiertelny lub niezbędny

Lider musi być krytyczny sam wobec siebie, musi nadążać za nowościami i poprawiać swoją sprawność i sprawczość.

2.Nie przepracowuj się

Franciszek podkreśla ważną rolę odpoczynku w pracy. Bez niego narażamy się na niepotrzebny stres. Papież podkreśla, by podchodzić do odpoczynku z powagą: czas wolny spędzać z rodziną i "doładowywać baterie".

3.Nigdy nie trać wrażliwości

"Skostnienie mentalne i emocjonalne" to kolejne zagrożenie, na które wskazuje papież. Jeśli Lider traci wrażliwość, to jednocześnie traci też czujność i odwagę, aby potem "schować się za stosem papierów". - Bycie ludzkim liderem oznacza posiadanie sentymentu pokory i bezinteresowności, dystansu i hojności - mówi papież.

4.Bądź spontaniczny

Jeśli jesteś perfekcjonistą i wszystko zbyt dokładnie zaplanujesz, to staniesz się księgowym - ostrzega papież. Działania powinny być dobrze przygotowane, ale też odpowiednio elastyczne. Zdaniem Franciszka eliminujemy spontaniczność, bo jesteśmy przywiązani do naszego spokojnego i "siedzącego" trybu życia.

5.Dbaj o wspólnotę

Zdaniem papieża dobry lider musi łączyć grupę, z którą pracuje, być koleżeński, stawiać na pracę zespołową i dbać o dobrą atmosferę. Inaczej nastąpi spadek koordynacji i zatracenie równowagi. W takim przypadku "orkiestra nie gra, tylko hałasuje" - mówi Franciszek.

6.Pamiętaj o tych, którzy ci pomogli

Franciszek przestrzega przed "chorobą Alzheimera przywództwa". Dobry lider nie może zapominać o osobach, dzięki którym jest teraz na swoim stanowisku, o tych którzy mu pomagali i inspirowali. Jeśli tego brakuje, to przywódca staje się zamknięty tylko w teraźniejszości i buduje wokół siebie "mury i rutynę".

7.Oceniaj innych lepiej, niż sam oceniasz siebie

Przestrzegając tej zasady lider nigdy nie stanie się niewolnikiem rywalizacji i pyszałkiem. - Jako liderzy musimy dbać nie tylko o nasze własne interesy, ale również o interesy innych - zaznacza Franciszek.

8.Nie trać kontaktu z rzeczywistością

Dobry lider nie może zapominać o tym, że wokół niego są ludzie pracujący na niższych stanowiskach oraz ludzie, którzy korzystają z usług organizacji. To właśnie dla nich wykonywana jest praca. Jeśli o tym zapomni, to zamknie się w biurokracji i doświadczy"schizofrenii egzystencjalnej typowej dla miernoty i postępującej pustoty emocjonalnej".

9.Nie plotkuj, nie narzekaj, nie kąsaj

Papież mówi, że ludzie tchórzliwi "zabijają dobre imię kolegów" z pracy poprzez obgadywanie słabości za ich plecami. Jaka jest na to rada? Mów wprost, bezpośrednio o wszystkim co cię boli. - Bądźmy strażnikami zwalczającymi terroryzm plotki - apeluje Franciszek.

10.Nie ubóstwiaj swoich przełożonych

Papież przestrzega przed postawą oportunizmu i dążenia do rozwoju kariery za cenę zdobycia przychylności swoich zwierzchników. Zdaniem Franciszka zbyt często myślimy o tym co możemy zyskać, a nie o tym co powinniśmy dawać. Taka postawa charakteryzuje "osoby o ograniczonych umysłach, nieszczęśliwe i inspirowane tylko swoim własnym uśpionym egoizmem".

11.Nie bądź obojętny na innych

Jeśli lider myśli tylko o sobie, to zapomina o szczerości i cieple prawdziwych relacji międzyludzkich. Papież podkreśla, że swoją wiedzą należy się dzielić z osobami mniej doświadczonymi, nie należy zazdrościć ani oszukiwać. Nie można się też cieszyć z upadku innych, ale zawsze być gotowym do udzielenia pomocy i wsparcia.

12.Uśmiechaj się!

Franciszek przestrzega przed pokazywaniem światu "ponurej i przygnębionej" twarzy. W rzeczywistości, pokaz powagi i jałowego pesymizmu, to często symptomy strachu i niepewności. Lider musi podjąć wysiłek, aby być uprzejmym, szczerym, entuzjastycznym i radosnym. Aby być osobą, która przekazuje radość wszędzie, gdzie się pojawia. Szczęśliwe serce promieniuje zaraźliwą radością - mówi papież. - Lider nie powinien nigdy tracić tego ducha radości, humoru, a nawet autoironii, który powoduje, że ludzie są przyjaźni nawet w trudnych sytuacjach. Jakże zbawienna jest dobra dawka humoru! - dodaje.

13.Pieniądze nie są najważniejsze

"Całun pośmiertny nie ma kieszeni" - mówi Franciszek i przestrzega przed zapatrzeniem w dobra materialne. Lider, który próbuje wypełnić lukę egzystencjalną dobrami materialnymi naraża się na pogłębianie pustki w swoim życiu. - Gromadzenie dóbr jest tylko ciężarem i nieuchronnie spowalnia podróż - mówi papież.

14.Nie zamykaj się w grupach

Franciszek ostrzega przed tworzeniem zamkniętych klik w pracy. Jego zdaniem przynależność do takich grup zawsze prowadzi do zła, bo "traktujemy kolegów jak obcych".

15. Nie promuj się za wszelką cenę

Papież przestrzega też przed nachalną autoreklamą i skupianiem się na sobie. Dobry lider nie powinien myśleć o pokazaniu siebie z jak najlepszej strony, ale powinien wykorzystać swoją siłę dla wspólnego dobra organizacji.