Podczas pracy w domu może pojawić się wiele czynników rozpraszających: dzieci proszące o obiad, spacer z psem, wiercenie ścian u sąsiada — to nieuniknione!

Żyjemy w czasach, gdy nasza koncentracja cały czas się zmniejsza.

Współczesny człowiek codziennie otrzymuje tyle nowych informacji, ile człowiek żyjący w średniowieczu przez całe życie.

A. Czerniawski

Ciągły natłok wiadomości sprawia, że nasz mózg pomija znaczną ich część.

Ile było takich sytuacji, że powiadomienia przychodzące na leżący obok nas telefon, rozproszyły Cię i zapomniałeś co robiłeś przed chwilą? Takie spontaniczne przerwy sprawiają, że praca wydłuża się i miesza z czasem wolnym.

Praca zdalna nie musi tak wyglądać. Przedstawiamy kilka rozwiązań, które pomogą Ci poprawić koncentrację, gdy wykonujesz zadania w domu. 

  1. Zrób listę obowiązków.
    Ten sposób może wydawać się dosyć starodawny, chociaż my wolimy określenie klasyczny. Kiedy widzimy przed sobą listę naszych zadań na dany dzień, wiemy do czego dążymy i co musimy zrealizować. Zaplanowanie listy zadań to podstawa przygotowania do pracy. Nasza koncentracja zawęża się na danej liczbie rzeczy, nie na wszystkim na raz. Jest to dobre wyjście, gdy zauważymy utratę uwagi i możemy wrócić wzrokiem do tego co założyliśmy na początku. Pomoże to zarówno w pracy zdalnej jak i stacjonarnej.
  2. Łóżko to nie miejsce pracy!
    Kolejnym ważnym elementem, o którym należy pamiętać, jest to, aby spróbować w domu wydzielić oddzielną przestrzeń do pracy. Odpowiednie pomieszczenie wzmacnia naszą koncentrację i pozwala uniknąć rozpraszaczy. Jeśli w mieszkaniu znajdzie się stałe miejsce pracy, pozwoli to również, aby łatwiej oddzielić sprawy zawodowe od rozrywki i odpoczynku. To bardzo ważny aspekt, aby zachować zdrowy work-life-balance.
  3. Pozbądź się rozpraszaczy!
    Każdy z nas ma inne słabości, jeśli chodzi o rozproszenie koncentracji. Niektórzy co chwilę muszą patrzeć w powiadomienia na telefonie, a inni nie mogą odciągnąć uwagi od telewizora. Najważniejsze jest wtedy, aby takie rzeczy nie były w zasięgu naszego wzroku. Samoświadomość o tym, co odbiera nam naszą uwagę od pracy, pozwoli zatrzymać to już na starcie.
  4. Pamiętaj o przerwach
    Jak długo jesteś w stanie skupić się na wykonywanej pracy? Pełne skupienie trwa około 15 minut, dlatego tak ważne są przerwy i nie pomijanie ich. Dobrym sposobem, aby nie wybiły nas one z rytmu narzuconej sobie pracy/rutyny/skupienia, a pomogły, jest zaplanowanie ich, np. w trakcie kiedy robimy listę obowiązków na dany dzień. Mamy kontrolę nad tym, aby nie były one ani za krótkie, ani za długie i żeby o nich nie zapominać. W ich czasie możemy zjeść albo zrobić krótkie ćwiczenia (np. spacer lub rozciąganie) co również może wpływać na nasze przyszłe skupienie oraz skuteczność działania.

The HR BANK employee referral program is a good recommendation system that efficiently connects companies and candidates. Learn more...

Privacy policy

Personal data is always processed in accordance with the law. Read more about our privacy policy

en_USEnglish