Benefity dla pracowników – czy warto?

Co to są benefity pracownicze?

Benefity pracownicze, to dodatkowe korzyści, które są  przyznawane pracownikom poza ich podstawowym wynagrodzeniem. Najczęściej obejmują one ubezpieczenia (medyczne lub na życie), możliwości szkoleniowe czy karty sportowe. Zaliczają się do nich także prezenty i premie okolicznościowe.

Dlaczego są one tak ważne?

Oprócz tego, że przyciągają potencjalnych pracowników, to mogą także pomóc w zwiększeniu satysfakcji z pracy oraz w tworzeniu pozytywnego środowiska w firmie. Dodatkowo wynagradzają pracę zespołu, pomagają im również w efektywnym zarządzaniu swoim czasem i rozwojem – np. poprzez dofinansowanie do opieki nad dziećmi lub wydzielanie czasu pracy na naukę języka.

Jak najlepiej tworzyć listę naszych benefitów?

Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa…
Jest to świetny powód, aby rozpocząć dyskusję na temat potrzeb naszych pracowników. Otwarty dialog pozwoli idealnie dobrać benefity do potrzeb osób, które pracują w naszej firmie. To oni są naszym targetem i to oni będą z nich korzystać. Warto upewnić się, że oferowane korzyści będą rzeczywiście przydatne i docenione. Nie ma sensu oferować benefitów, z których nikt nie skorzysta. Pozwoli to dodatkowo lepiej poznać osoby z którymi pracujemy oraz ich pozabiurowe zainteresowania. Jak to zrobić? Można zaplanować spotkanie, na którym propozycje zostaną umieszczone na mapie myśli i wspólnie poddane dyskusji, albo poprzez ankietę online.

Nowości, które warto rozważyć!

Większość firm w tym momencie oferuje podstawowe pakiety benefitów, takie jak ubezpieczenie, karta Multisport czy pracę hybrydową. Niestety nie wyróżnia to firmy na tle innych. Warto, więc zainwestować w różne rozwiązania, które są mniej popularne, a często bardzo ważne przy wyborze nowej pracy lub pozostania w obecnej. Kilka naszych przykładów:

 1. Workation
  Jest to połączenie pracy z wakacjami. Wyjazdy na których w godzinach pracy robi się swoje codzienne zadania, a później można zwiedzać lub odpoczywać poza swoim miejscem zamieszkania. Brzmi jak marzenie, prawda?
 2. Edukacja
  Wiele osób oferuje dodatkowe szkolenia, ale to wszystko jest w trakcie wolnego czasu, który powinien być odpoczynkiem i relaksem. Warto poświęcić chociaż godzinę w tygodniu w trakcie pracy, aby pracownik miał możliwość zdobycia nowych umiejętności (np. nauka języków). Nie dość, że wpłynie to na satysfakcję, ale również pozwoli na zwiększenie kompetencji i zyski dla całej firmy w przyszłości.
 3. Pomoc psychologiczna
  Chociaż bardzo często można zauważyć dofinansowanie do prywatnej opieki medycznej, to niestety rzadko możemy spotkać się z pomocą psychologiczną lub psychoterapeutyczną. Ważne jest, aby firma zwracała uwagę na dobrostan psychiczny pracowników i oferowała profesjonalne wsparcie na każdej płaszczyźnie. Oprócz poprawienia ogólnego stanu zdrowia psychicznego, może przyczynić się to do zwiększenia zaangażowania pracowników w swoją pracę oraz poprawić ich produktywność.
 4. Karta lunchowa
  Dofinansowanie do posiłków to jeden z najbardziej rzadkich, a jednocześnie najczęściej pożądanych przez pracowników benefit. Zapewnienie darmowego obiadu zdejmuje ciężar planowania i przygotowania obiadu przed pracą. W przypadku pracowników zdalnych można rozważyć finansowanie cateringu, tzw. pudełek, lub inną formę, którą zaproponuje Wasz zespół.

Podsumowując, aby stworzyć przyciągającą i użyteczną ofertę benefitową najlepiej jest skonsultować się z pracownikami. Poznać ich potrzeby, problemy i frustracje. Tak wypracowany pakiet pozwoli zwiększyć zaufanie i efektywność zespołu, skutecznie przyciągnie nowych członków, pozwoli stworzyć pozytywną atmosferę pracy i przyniesie korzyści wizerunkowe.

Powyższy artykuł powstał w oparciu o webinar Tutlo.com prowadzony przez Maję Gojtowską.

Zalesiamy Polskę! HR Bank & Posadzimy.pl

Ruszamy z akcją wspólnego zalesiania Polskich lasów, bo środowisko ma dla nas znaczenie! 

Jako team HR Banku postanowiliśmy zadbać o przyszłość Ziemi. Podjęliśmy współpracę z posadzimy.pl – od każdej zakończonej rekrutacji odprowadzamy procent, który powiększa budżet przeznaczony na sadzenie drzew. Przyłącz się do nas! Weź udział w rekrutacji i podejmij z nami współpracę, a my przekażemy określoną kwotę na sadzenie drzew z Posadzimy.pl.

 Oto 3 powody dlaczego nasza planeta potrzebuje zalesiania:

 1. Lasy stanowią siedlisko dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Zalesianie może pomagać w  zwiększeniu różnorodności biologicznej przez tworzenie ekosystemów i miejsc życia dla zwierząt i roślin.
 2. Drzewa absorbują zanieczyszczenia z powietrza, takie jak dwutlenek siarki czy tlenki azotu, oraz oczywiście wydzielają tlen. Wspólne sadzenie nowych drzew może przyczynić się do poprawy jakości powietrza wokół nas.
 3. Nowe sadzonki drzew pomagają w zatrzymywaniu erozji gleby, zapobiegają powodziom poprzez pochłanianie wody oraz zapewniają stabilność ekosystemów.

Nie rzucamy słów na wiatr – przy każdej współpracy otrzymasz spersonalizowany certyfikat, dzięki któremu będziesz mógł dowiedzieć się więcej, o tym jaki wpływ nasza współpraca miała na planetę!

Przeczytaj więcej…

Posadzimy.pl – sadzenia firmy HR Bank sp. z o. o.

Rekrutacyjny horror w życiu codziennym

Wraz z zbliżającym się Halloween chcielibyśmy przedstawić Wam, jak skutecznie wystraszyć kandydata przed wysłaniem CV, czyli najbardziej „przerażające” błędy, które możemy popełnić, pisząc i zamieszczając oferty pracy. 🦇

 1. Używanie niewłaściwego tonu wypowiedzi
  Oferta pracy powinna odzwierciedlać ducha i kulturę organizacji, aby przyciągnąć kandydatów, którzy pasują do tego środowiska. Używanie zbyt formalnego lub potocznego języka może wprowadzić w błąd kandydatów, którzy po okresie próbnym nie nawiążą dłuższej współpracy. Ogromnym błędem jest także używanie negatywnego tonu. Unikaj wyrażeń takich jak „nie aplikuj, jeśli…” lub „wyślij zgłoszenie tylko wtedy, gdy…”.

  🎃 Niestety, źle napisana oferta może nie tylko zmniejszyć ilość przesyłanych aplikacji, ale również wpłynąć na negatywny wizerunek naszej firmy.

 2. Brak zrozumienia
  Pamiętajmy, że nasze ogłoszenie jest dla kandydata jednym z setek przeczytanych i obejrzanych, dlatego jednolity i nudny tekst może zostać przez niego po prostu pominięty. Bez obrazów, emotikon, a nawet pogrubionego tekstu ogłoszenie nie zachęca, a wręcz sprawia, że osoba potencjalnie zainteresowana przejdzie jak najszybciej dalej. Zamiast tego naszą ofertę warto podzielić punktorami lub ikonami. Pamiętajmy, aby unikać długich zdań i zbyt trudnych słów.

  💡 Dobra rada: Spróbuj użyć języka emocjonalnego, aby zainspirować kandydata.

 3. Niejasne wymagania i obowiązki
  Jeśli zależy nam na dopasowaniu potencjalnego pracownika do stanowiska, a nie na czytaniu i marnowaniu czasu na wiele niezwiązanych z naszymi poszukiwaniami CV, unikajmy tego, aby oferta pracy zawierała niejasne i nieprecyzyjne opisy wymagań i obowiązków. Brak klarowności może prowadzić do nieporozumień i przyciągnąć kandydatów, którzy zupełnie nie spełniają rzeczywistych potrzeb firmy.

 4. Nieprawdziwe informacje
  Podawanie fałszywych lub zmyślonych informacji w ofercie może nie tylko przyciągnąć niewłaściwych kandydatów, ale również narazić nas na poważne problemy wizerunkowe, które później bardzo trudno odbudować. Jedna zła opinia zamieszczona na forum, mediach społecznościowych czy portalu internetowym może odstraszyć kandydatów oraz potencjalnych klientów.
Jak wzmacniać koncentrację, gdy pracujesz zdalnie?

Podczas pracy w domu może pojawić się wiele czynników rozpraszających: dzieci proszące o obiad, spacer z psem, wiercenie ścian u sąsiada — to nieuniknione!

Żyjemy w czasach, gdy nasza koncentracja cały czas się zmniejsza.

Współczesny człowiek codziennie otrzymuje tyle nowych informacji, ile człowiek żyjący w średniowieczu przez całe życie.

A. Czerniawski

Ciągły natłok wiadomości sprawia, że nasz mózg pomija znaczną ich część.

Ile było takich sytuacji, że powiadomienia przychodzące na leżący obok nas telefon, rozproszyły Cię i zapomniałeś co robiłeś przed chwilą? Takie spontaniczne przerwy sprawiają, że praca wydłuża się i miesza z czasem wolnym.

Praca zdalna nie musi tak wyglądać. Przedstawiamy kilka rozwiązań, które pomogą Ci poprawić koncentrację, gdy wykonujesz zadania w domu. 

 1. Zrób listę obowiązków.
  Ten sposób może wydawać się dosyć starodawny, chociaż my wolimy określenie klasyczny. Kiedy widzimy przed sobą listę naszych zadań na dany dzień, wiemy do czego dążymy i co musimy zrealizować. Zaplanowanie listy zadań to podstawa przygotowania do pracy. Nasza koncentracja zawęża się na danej liczbie rzeczy, nie na wszystkim na raz. Jest to dobre wyjście, gdy zauważymy utratę uwagi i możemy wrócić wzrokiem do tego co założyliśmy na początku. Pomoże to zarówno w pracy zdalnej jak i stacjonarnej.
 2. Łóżko to nie miejsce pracy!
  Kolejnym ważnym elementem, o którym należy pamiętać, jest to, aby spróbować w domu wydzielić oddzielną przestrzeń do pracy. Odpowiednie pomieszczenie wzmacnia naszą koncentrację i pozwala uniknąć rozpraszaczy. Jeśli w mieszkaniu znajdzie się stałe miejsce pracy, pozwoli to również, aby łatwiej oddzielić sprawy zawodowe od rozrywki i odpoczynku. To bardzo ważny aspekt, aby zachować zdrowy work-life-balance.
 3. Pozbądź się rozpraszaczy!
  Każdy z nas ma inne słabości, jeśli chodzi o rozproszenie koncentracji. Niektórzy co chwilę muszą patrzeć w powiadomienia na telefonie, a inni nie mogą odciągnąć uwagi od telewizora. Najważniejsze jest wtedy, aby takie rzeczy nie były w zasięgu naszego wzroku. Samoświadomość o tym, co odbiera nam naszą uwagę od pracy, pozwoli zatrzymać to już na starcie.
 4. Pamiętaj o przerwach
  Jak długo jesteś w stanie skupić się na wykonywanej pracy? Pełne skupienie trwa około 15 minut, dlatego tak ważne są przerwy i nie pomijanie ich. Dobrym sposobem, aby nie wybiły nas one z rytmu narzuconej sobie pracy/rutyny/skupienia, a pomogły, jest zaplanowanie ich, np. w trakcie kiedy robimy listę obowiązków na dany dzień. Mamy kontrolę nad tym, aby nie były one ani za krótkie, ani za długie i żeby o nich nie zapominać. W ich czasie możemy zjeść albo zrobić krótkie ćwiczenia (np. spacer lub rozciąganie) co również może wpływać na nasze przyszłe skupienie oraz skuteczność działania.
Świadomość na śniadanie

To już 14 spotkanie z cyklu Świadomość na Śniadanie. Wspieramy i inspirujemy się wzajemnie od ponad 3 lat.

Nasze śniadania to wyjątkowy czas spotkań ze sobą jak i z palącymi zagadnieniami, które domagają się większego poświęcenia, zaangażowania i przedyskutowania. Na każde ze Śniadań zapraszamy osobowość specjalizującą się w jakieś dziedzinie. Dzisiaj gościliśmy Trenerkę rozwoju osobistego Kamilę Dzierżanowską, która przybliżyła nam zagadnienia wypalenia zawodowego. Lista wypełniła się po brzegi już dwa dni po ogłoszeniu terminu spotkania. Temat był wymagający, praca indywidualna jak i w grupach przebiegła niemalże wzorowo😊 Dużo było pytań, zaangażowania, pewnej zadumy i refleksji.

Dla tych, którzy chcą więcej dowiedzieć się o wypaleniu zawodowym umieszczamy linki do ciekawych książek i podcastów.

Kolejne Śniadanie ze Świadomością odnośnie odporności psychicznej już 11.02.2023.

Zapraszamy!

Kandydat idealny T-Shaped

Aktualna sytuacja na rynku pracy wskazuje, że najbardziej poszukiwanym kandydatem do objęcia stanowisk menadżerskich jest osoba, której kompetencje oraz umiejętności można określić jako T-Shaped. Kandydata typu T cechują umiejętności wykraczające poza opis stanowiska, w której jest ekspertem.

Aby poznać lepiej Kandydata typu T, warto poznać osobę typu I, która stanowi jakoby podstawę typu T.

– osoba, która posiada doskonale rozwinięte umiejętności w jednej dziedzinie – linia pionowa.

T – linia pozioma oznacza wiedzę ogólną, natomiast linia pionowa oznacza wiedzę specjalistyczną (wspomniane wyżej I).

Osoba typu T-shaped potrafi odpowiednio zarządzać specjalistami z różnych dziedzin tak aby wspólnie dążyli do ustalonego celu. W sytuacji kiedy brakuje im wiedzy – douczają się, nie naginają rzeczywistości. Posiadają wiedzę ogólną na wiele tematów, dlatego dodatkowa nauka nie jest dla nich kłopotliwa. Umiejętność przystosowania się do nowych warunków w krótkim czasie jest bardzo cenna w dzisiejszych czasach. T-shaped potrafi spojrzeć na prace z szerokiej perspektywy, jak i skupić się na szczegółach. 

Coraz częściej mówi się też o kandydatach typu E-shaped – szczęśliwi posiadacze cech 4xE:

·         Experience – doświadczenie w konkretnej dziedzinie,

·         Expertise – wiedza,

·         Exploration – ciekawość, rozwój oraz poszukiwanie nowych rozwiązań,

·         Execution – wprowadzanie idei w życie, zadaniowość.

Program poleceń

Program poleceń pracowniczych HR BANK to dobry system rekomendacji łączący sprawnie firmy i kandydatów. Zapoznaj się...

Polityka prywatności

Dane osobowe są zawsze przetwarzane zgodnie z przepisami prawa. Przeczytaj więcej o naszej polityce prywatności

pl_PLPolski